Kraniosakrální osteopatie je relaxační terapie, založená na jemné neinvazivní manipulační technice, která ovlivňuje autoregulační schopnosti člověka. Pracuje se hlavně s měkkými tkáněmi a nervovým systémem, na němž závisí všechny životně důležité soustavy, příslušné orgány, jejich funkce a psychická pohoda.
Název vychází z Cranium = Lebka, Sacrum = kost křížová tedy „lebko-křížová terapie“, protože se při ní pracuje hlavně s funkcí centrální nervové soustavy, která začíná v lebce a končí u kříže.
V kostce se dá říci, že kraniosakrální terapie je blahodárná při nejrůznějších fyzických i duševních potížích, zejména těch, které jsou těžce diagnostikovatelné, pro lékaře neuchopitelné, neléčitelné, údajně hypochondrické, chronické a samozřejmě psychosomatické. Například sem patří bolesti zad, hlavy, kloubů, pooperační bolesti a bolesti neidentifikovatelného původu, nejrůznější nervové potíže, důsledky stresu, deprese, úzkosti, nespavost, hormonální nerovnováha, nepravidelná menstruace, zažívací potíže, neplodnost, apod., ale například i roztroušená skleróza, epilepsie, tiky, koktání a ADHD.
Většina stravovacích potíží, zlozvyků, nadváhy a s tím spojené zdravotní potíže jako zažívací potíže či bolesti zad nemusí mít příčinu pouze v kvalitě stravy, ale právě v nadbytku stresových situací. Ty nám pak nestále udržují vysokou hladinu stresových hormonů v těle a tak si tělo vytváří zásoby, aby mělo z čeho čerpat.
Jelikož se ale nacházíme ve zrychlené době, kde náš nervový systém dostává pořádně zabrat, neumíme si většinou sami pomoci.
Právě díky této terapii máte šanci vystoupit ze začarovaných kruhů, ve kterých se většina z nás točí, vše zpomalit a dát tak tělu prostor opět se uzdravit.
Jak terapie probíhá:
Před samotným ošetřením vede terapeut s klientem rozhovor, aby zjistil klientův stav, fyzické nebo psychické potíže, prožitá traumata či záměr, se kterým na terapii přichází. Samotné ošetření probíhá v leže v oblečení na lehátku.
Terapeut se naladí na svůj vnitřní tichý prostor se záměrem pomoci klientovi. Pak se začne dotýkat klienta. Má k dispozici určitý postup ošetření, při němž se přemisťuje z jedné části těla (od křížové kosti až k lebce) na druhou a každou velmi jemně a specificky ošetřuje. Při tom může vnímat různé vlny a také kraniosakrální puls, což je jemný pohyb fyzicko-energetického těla. Tento puls nemá se srdečním tepem nic společného (je mu nadřazen) a má mnohem pomalejší frekvenci. Kraniosakrální puls existuje díky fluktuaci mozkomíšního moku. Mozkomíšní mok je čirá tekutina, které omývá mozek a míchu a celý prostor, kde se nacházejí. Má několik důležitých funkcí. Mimo detoxikaci, rozvádění živin do mozku a vyrovnání nitrolebečního tlaku a množství průtoku krve mozkem, má na starosti distribuci „informací“ z mozku přes míchu a nervy do celého těla a všech orgánů.
Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trvá přibližně 60 minut.
Nejedná se o práci s energií terapeuta ani o masáž.
Frekvence ošetření je individuální. Pro docílení větších změn doporučuji projít sérii 6 – 10 ošetření s kratším odstupem (1-2 týdnů).